Začínáme kojit…

Soft photo young mother feeding breast her baby at home in white

Vy, které to už máte za sebou, mi jistě dáte za pravdu: porod bude těžký, na to nás všichni připravovali. Ale že kojení není vůbec samozřejmostí – to nás nikdo nevaroval. Čekání na mlíčko je často mnohem větším stresem, než si člověk (hlavně ten, co nerodil), umí vůbec představit…

Obvykle druhý až třetí den po porodu se konečně prsa maminky nápadně zvětší a ztuhnou, někdy zrudnou a jsou citlivé. Tento proces je bohužel pro novopečenou matku celkem bolestivý. Je dobré mít s sebou v porodnici pomůcky, díky kterým se vám výrazně uleví. Já osobně doporučuji gelové polštářky, které je možné chladit i zahřívat. Nalitá prsa můžete chladit, bolest potom není tak intenzivní. Pozor ale těsně před kojením, to zas pomůže teplá sprcha nebo gelový polštářek a masáž. Zahřátím se mlíčko spustí. A o zábavu v porodnici máte tím pádem postaráno. Když si představíte, že kojíte průměrně jednou za dvě hodiny, čeká vás pěkný maratón.

Pitný režim

Důležitý je pitný režim maminky. Ochutnejte čaj pro kojící matky (např. Leros, nebo Apotheke). Střídejte třeba s fenyklovým čajem, ten pomůže zmírnit novorozeneckou koliku. Když je mlíčka málo, za pokus stojí i homeopatie. Doporučuje se RICINUS COMMUNIS 5 CH 5 granulí 2 krát denně.

Nezapomeňte na sebe

Takže malá rekapitulace: nahřejeme, namasírujeme, přikládáme, odsáváme, chladíme a zase dokola…Nezapomeňte na sebe, zdravá výživa a dostatek tekutin jsou momentálně pro miminko velmi důležité.

Jak předejít zánětu mléčné žlázy?

Z babských rad si z porodnice pamatuji na listy zelí, nebo tvaroh přiložený na prso. Zásadní je ale pravidelně dítě přikládat, případně mléko odsávat. Ideání je elektrická odsávačka (Medela nebo Avent), která je ve většině porodnic k dispozici. Důležité je, že se prs důsledně vyprázdní, aby se mléko nemohlo hromadit.  K zabránění zánětu prsní žlázy je zvláště důležitá hygiena během kojení. Při trhlinkách v kůži by se tak podle možnosti měli používat „kloboučky na kojení“. Malé trhlinky v kůži, je třeba ošetřovat, přičemž by se mělo dbát na opravdu vhodné krémy jako například Bepanthen.

Přeji hodně mlíčka a spokojené bříška!

Daniela