Téma měsíce

Výživa kojenců

shutterstock_62506744O významu kojení pro zdraví dítěte už toho bylo napsáno hodně. Myslím, že se všechny shodneme na tom, že mateřské mléko je nejlepší a nejpřirozenější stravou novorozence. Přesto jej však našim ratolestem nemůžeme vždy poskytnout.

Každá z nás si sice nastudovala desítky článků o tom, jak správně kojit, kolikrát masírovat, co jíst, jak často dítě k prsu přikládat… Všechno marné. Selhaly i osvědčené rady kamarádek a laktační poradkyně? Neztrácejte hlavu, vždycky se najde řešení. Pokusím se vám jich teď pár představit.

Přečtěte si také můj článek: Co možná nevíte o kojení…

Dnes už je naštěstí na trhu k dispozici bohatá nabídka tzv. umělých mlék, která se nejčastěji vyrábí z kravského či kozího mléka nebo sójových bobů. Výrobci navíc obohacují upravené kravské mléko o vitaminy, minerály, laktózu, tuky, prebiotickou vlákninu a přidávají do něj probiotika.
Pokud je váš potomek zdravý a vy ani váš muž nejste alergici, stačí si vybrat podle věku shutterstock_216714106miminka. Mléko pro nedonošené děti poznáte podle označení Pre nebo 0. Počáteční mléka (označená 1) můžete podávat od narození do začátku příkrmů. Tzv. pokračovací mléčnou výživou (č. 2) můžete krmit děti zvyklé i na nemléčnou stravu asi od 6. měsíce. Mléčná výživa batolat (č. 3 a 4) je pak určena pro děti od 1 roku.

Mléka lze vybírat též podle sytivosti. Zde rozlišujeme ta s normální sytivostí a vyšší sytivostí (tzv. extra, resp. Good night, Hajaja apod.), která obvykle obsahují škrob, rýžovou mouku či kukuřičné vločky. Nemají větší nutriční význam, děti je pouze pomaleji tráví.

Možná by Vás také zaujal můj článek: Jak správně připravit kojenecké mléko?

Na trhu najdete rovněž speciální mléka pro děti trpící kolikou (sensitive, comfort). U gastroezofageálního refluxu se používají mléka označená AR. Existují speciální mléka pro děti s intolerancí laktózy. V nabídce jsou přípravky s částečně či úplně štěpenou bílkovinou kravského mléka a dále mléka vyrobená z izolovaných aminokyselin.

Pokud má vaše miminko potíže spojené s nesnášenlivostí mléka, obraťte se raději na svého pediatra. Ten vám jistě poradí, která z vyráběných náhrad je pro vaše děťátko nejvhodnější.

Doufám, že si z dostupné nabídky vyberete. Přeji vám spokojená bříška.

Přečtěte si dále: Jaké potíže Vás mohou potkat během kojení?