Vitamíny v těhotenství aneb všeho s mírou…

shutterstock_205660201mama_pilule

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

S prví myšlenkou na plánování miminka každou z nás přepadnou pochybnosti, jestli není čas na změnu životního stylu. Nastávající maminky podstupují často očistné kúry, rituálně uhasí poslední cigaretu, nakoupí bio potraviny a večer mixují zeleninové šťávy místo obvyklé dvojky bílého.

S vyváženou stravou a se zdravým životním stylem musíme začít co nejdříve, rozhodně nejpozději několik měsíců před otěhotněním. Pro děťátko je přece zlomových prvních pár týdnů vývoje.

Pomáhat si vitamínovými tabletami z lékárny? Je to na každé mamince… Taky jsem řešila toto dilema. První těhotenství jsem pár měsíců tablety užívala. Lukáškova porodní váha mě trochu odradila a druhé těhotenství už jsem radši zůstala jenom u kyseliny listové. Bála jsem se dalšího cvalíka, i když tento vliv vitamínů je spíše fámou než vědecky podloženým faktem.

V lékárně najdete dnes každopádně bohatou nabídku vitamínových preparátů. Jsou určeny na užívání během plánování těhotenství, v těhotenství a během kojení. Podíváme se na jednotlivé složky, které jsou v nich obsaženy.

Vitamin A je s ohledem na bezpečí plodu přítomen v přípravcích pro těhotné ve formě beta-karotenu, ze kterého si tělo matky tvoří vitamin A podle aktuální potřeby, takže nehrozí riziko předávkování. Může totiž způsobovat vývojové vady plodu a to zvláště v prvním trimestru.

Vitamin E a selen chrání před volnými radikály.

Kyselina listová snižuje nebezpečí vrozených vývojových vad. Správná dávka je důležitá zvláště v prvních týdnech těhotenství.

Zvýšený obsah vápníku a fosforu, potřebných pro stavbu kostí a chrupu, má své oprávnění. Hladina těchto minerálů v krvi klesá v období těhotenství a kojení.

Zinek snižuje riziko potratu v prvním trimestru a zároveň snižuje neplodnost.

Optimální obsah jodu je důležitý pro správnou funkci štítné žlázy.
Některým ženám s poruchou štítné žlázy může endokrinolog nedoporučit užívat vitaminy pro těhotné z důvodu přítomnosti jódu v těchto preparátech. Na našem trhu je proto k dispozici například přípravek Femibion bez jodu.

Železo je prvek, jehož potřeba se stupňuje v posledních týdnech před porodem v důsledku zvýšené potřeby dětského organismu.

Hořčík je důležitý při prevenci křečí a pro správnou funkci nervového a oběhového systému.

Nezapomeňte, že předávkováním některými vitamíny můžete plod poškodit.  V těhotenství byste měla vždy používat pouze vitamíny určené pro těhotné. Tablety užívejte s jídlem nebo po jídle, přibližně ve stejnou denní dobu.

Moje rada na závěr – i tady platí známé: všeho s mírou.

Přečtěte si proč jsou vitaminy a minerály důležité.