Téma měsíce

Úpal nebo úžeh?

shutterstock_278188772

Dřív, než začnete kompletovat lékárničku na vaší vysněnou dovolenou, zopakujme si, jaké nástrahy na nás v horkém létě čekají…

Pobyt na sluníčku nemusí vždy končit šťastně. Celý den sedíte u bazénu, popíjíte drinky, děti spokojeně řádí v bazénku. Idylka. A večer je zle. Teplota. Dehydratace. Spálená kůže. Co se vlastně stalo? Úpal? Nebo úžeh?

V obou případech jde o přehřátí působením vysoké teploty okolí.

Úpal – vzniká při pobytu v uzavřeném prostředí s vysokou teplotou nebo v horkém prostředí s vysokou relativní vlhkostí, přičemž se pot nestačí z povrchu těla odpařovat.

Úžeh – při déletrvajícím pobytu na přímém slunci, kdy sluneční paprsky působí na holé tělo a hlavně na nekrytou hlavu dítěte. Často se kombinuje se slunečním popálením kůže. 
K tomu může ještě přispět zvýšená fyzická aktivita dětí s nedostatečným přísunem tekutin. Na rozdíl od úpalu, mohou zde přicházet příznaky se zpožděním, např. v noci.

Jaké jsou příznaky těchto stavů?

 • rychlé povrchní dýchání
 • zvýšená tepová frekvence
 • kůže je horká, nejdříve červená, pak bledá
 • dítě si stěžuje na bolesti hlavy, žízeň, může zvracet
 • má vysokou teplotu
 • je ospalé, malátné
 • v těžších případech přistupuje porucha vědomí, blouznění, křeče svalstva

Jak pomoct malému pacientovi?

 1. Přenést dítě na chladné, stinné místo, uložit s podloženými nebo zvednutými končetinami. Při úžehu spíše zvednout hlavu.
 2. Uvolnit oděv
 3. Postupně ochlazovat (obklady, led…). Ochlazujeme především hlavu. Současně můžeme chladit kůži proudícím vzduchem nebo ventilátorem.
 4. Tekutiny dodáváme opatrně. Dehydrované dítě je velmi ospalé, bledé. Má oschlé rty, kruhy pod očima, rychlý puls. Téměř nemočí. Když stiskneme kůži na bříšku nebo nad předloktím – je-li dítě dehydratované – kožní řasa se bude jen pozvolna vyrovnávat. Podáme tekutiny – po lžičkách, není vhodná čistá voda, spíše iontový nápoj. Také lze vodu osolit (1 čajová lžička na litr tekutiny). Vhodný je studený velmi mírně oslazený čaj s citronem, sáčky Kulíšek nebo Enhydrol.
 5. Spálenou pokožku ošetříme např. Panthenolem (sprej, mlíčko).
 6. Dítě musí zůstat v klidu, bez pobytu na slunci, nejméně další dva dny.
 7. Pokud se objeví porucha vědomí, musíte vyhledat lékaře.

Buďte opatrní…, ať se dovolená vydaří.

Opalovací krémy pro děti.