Rozmanitý jídelníček našich nejmenších

Moje děti už jedí všechno a ruku na srdce, je to úleva…

Vzpomínám si živě na miminkovské časy, když jsem se po 4 měsících kojení strašně těšila, kdy už začneme s příkrmy. Začala jsem, tak jak to odborníci doporučují, po ukončení 4. měsíce. Fotky mých miminek zapatlaných od hlavy k patám mrkví u nás visí na zdi dodnes. Nemohla jsem se dočkat, kdy to moje dítko posadím do krásné nové židličky a naservíruji první zeleninku. Brzy nadšení opadlo. Mrkvička byla všude a Lukáška opravdu chuťově nezaujala. Odborníci doporučují smíchat zeleninu s mlékem, ale ani tahle finta na synka nezabrala. Nicméně za dva dny se nechal přesvědčit a postupně jsme vyzkoušeli brambory, brokolici, květák atd.

shutterstock_158537873_komprese

 

Pediatři už dneska nedoporučují odkládat zavádění příkrmu. Nejpozději do 6. měsíce by dítě mělo ochutnat i něco jiného kromě mlíčka. Zeleninu jsme zkoušeli vždy dopoledne. V poledne potom následovala obvyklá dávka mléka. Přiznám se, že na začátku podávání příkrmů jsem víc důvěřovala výrobcům příkrmů (Hipp nebo Hami). Věděla jsem, že dávam drobečkovi zeleninu v té nejvyšší kvalitě, přísně kontrolované. A uznejte, kvůli těm dvěma lžičkám stát u sporáku celé dopoledne se opravdu nevyplatí. Postupně jsem zařadila do jídelníčku maso. Pediatr nám doporučil hlavně hovězí, telecí, ryby, králíka. Dětem do 1 roku by se pokrm neměl solit ani sladit. Logicky jsme postupně přidávali rýži, brambory, těstovinky (ty děti milují dodnes). Jako odpolední svačinku jsme zkusili nejdřív jablíčko, časem jogurt a tvaroh.

Důležitá je pestrost a rozmanitost jídelníčku.

Dítě by mělo poznat nové chutě a kombinace. Pořád je důležitá konzumace mléka (cca 500 ml denně). Večer doporučuji kašičku. Zasytí více než mléko, noc bude nepochybně klidnější. Nebojte se lepku, odborníci dnes doporučují přidávat lepek postupně kolem 6. měsíce, aby se snížilo riziko jeho nesnášenlivosti. S věkem dítětě by se měly zvětšovat kousky potravy. Maso a brambory jsem krájela na co nejmenší kousky, aby se děti naučily kousat, žvýkat. Kolem jednoho roku jste z nejhoršího venku. Dítě v podstatě může konzumovat to co vy. Opatrně ale nadále s přisolováním, pro dětské ledviny je to moc velká zátěž.

Musím přiznat, že na tyto časy s láskou vzpomínám. Dnes si užívám volnosti a pohodlí, když děti snědí kdekoliv cokoliv a já nemusím s sebou vozit lahvičky přesnídávek a dávkovače mléka. Uvědomuji si, že pro moje děti to bylo možná nejdůležitější období pro jejích další vývoj. Věřím, že jsem jim dala to nejlepší, co jsem mohla.

Ať i vašim mrňouskům chutná!