Připravme se včas na léto

iStock_000084607815_Full

Už jenom necelé dva měsíce nás dělí od léta. Každoročně jsou naše ambice veliké. Téměř každý plánuje zhubnout, pročistit se, doplnit energii a pěkně se opálit. S užíváním vhodných potravinových doplňků by se ale nemělo otálet, účinkují pozvolna v řádech týdnů až měsíců.

Nezapomínejte na antioxidanty. Jsou to látky, které chrání náš organismus proti tzv. oxidačnímu stresu. Za normálních okolností jsou antioxidanty a volné radikály v našem těle v rovnováze.
Mezi antioxidační vitamíny řadíme vitamín C, vitamín E a karotenoidy.

Proč je důležité doplňovat beta karoten?

  • Důležitý pro-vitamin vitaminu A,
  • chrání před účinky slunečního UV záření,
  • usnadňuje zhnědnutí pokožky při opalování, chrání kůži před spálením,
  • omezuje stárnutí pokožky a vznik vrásek,
  • udržuje správnou funkci zraku,
  • posiluje imunitní systém.

Pokud plánujete užívat betakarotén za účelem dosažení snadnějšího a déletrvajícího opálení, je ideální začít s předstihem alespoň 1-2 týdnů před intenzivním sluněním (platí i pro opalování v soláriu) a v užívání beta karotenu pokračovat i během a po skončení opalování. Pozor, beta karoten vytvořen uměle, tzn. syntetickou cestou se nedoporučuje kuřákům.

Denní doporučená dávka pro beta karoten není stanovena, odborníci na výživu doporučují 4-16 mg/den (dospělí 6-15 mg, děti 3-6 mg denně). Nejvhodnější (hlavně pro děti) je konzumovat dostatek zeleniny a ovoce, z něhož je dostatek karotenoidů v přirozené formě. V potravinových doplňcích je často beta karoten kombinovaný s vitamínem C, E, selenem a zinkem.

Jak rychle doplnit energii?

Spoustu antioxidantů obsahuje i známá sladkovodní řasa chlorella. Přispívá k normálnímu trávení a funkci jater, k pročištění organismu a jeho přirozené obranyschopnosti. Prodává se samostatně, či v kombinaci se zeleným čajem, spirulinou a pod.

Zejména v létě má mnoho lidí energetický výdej vyšší než v zimě a tomu by se měla přizpůsobit i životospráva. Potravinové doplňky, které by se měly užívat při sportování, obsahují většinou zelený čaj. Ten podněcuje tělesnou energii a prodlužuje fyzickou výdrž. V kombinaci s výtažky z aloe vera umí nastartovat zdravé spalování tuků bez ztráty svaloviny, což je ideální pro ty, kteří chtějí zhubnout.

Připravte se na změnu režimu co nejdříve.