Pozor na zimní virózy

Little girl in bed taking medicine with spoon

V zimě nás mnohem častěji straší a napadají viry. Zvlášť v dětském kolektivu se to virovými chorobami hemží od podzimu do jara. Každoročně s tímto faktem už tak nějak počítáme. Ale děláme vše pro to, aby se naše dítko vyhnulo nemocem obloukem?

Vždy začátkem září, s nástupem dětí do kolektivu, u nás doma nasadíme betaglukany. Děti si oblíbily sirup Multiimun, zřejmě pro jeho kolovou příchuť. Je vhodný pro děti už od jednoho roku. My dospělí dáváme přednost tabletám s hlívou, echinaceou a rakytníkem. Snažím se častěji větrat, otužovat ratolesti, ale někdy je to holt marný boj.

Ne vždy nad bacily vyhrajeme. Když selhá obranyschopnost dětského tělíčka, není potřeba hned běžet pro antibiotika. Na virové onemocnění nezaberou, zbytečně potlačujeme přirozenou imunitu a zvyšujeme riziko rezistence.

Jak se poprat s chřipkou?

V první řadě pomůže teplá peřinka a aspoň týden klidu doma. Vysoké teploty nad 38 stupňů srážíme sirupem s obsahem paracetamolu (Paralen, Panadol) nebo ibuprofenu (Nurofen, Ibalgin, Brufen). V případě zvracení doporučuji použít čípky.

Ucpané nosánky – to je nekonečný příběh… Většinou s malými přestávkami trvá rýma u dětí celou zimu. Důležitá je pravidelná hygiena – používání mořské vody ve formě sprejů a následně důsledné smrkání nebo odsávání. Buďte velmi opatrní při používání chemických přípravků, jako je Olynth, Nasivin a podobně. Sáhněte po nich jen v případě, že dítě nemůže dýchat a ucpaný nosánek mu znemožňuje například spinkat. Nepoužívejte víc jak 5 dní kontinuálně.

Pitný režim během nemoci je velmi důležitý. Na trhu je spousta dětských čajů vhodných při nachlazení nebo kašli, případně posilující imunitu (od výrobců Megafyt, Apotheke,…).

Nachlazení i chřipka jsou často spojené s kašlem. Na odkašlávání při zahlenění podáváme sirupy jako Mucosolvan nebo přírodní Stopkašel, či homeopatický Stodal. Když vaše dítě trápí jenom suchý dráždivý neproduktivní kašel, zkuste ho tlumit přípravkem Sinecod nebo Drosetux.

Tip na závěr: vždy mám po ruce lahvičku kapek Kaloba. Osvědčila se mi jako účinný prostředek na kašel i bolesti v dýchacích cestách, má antibakteriální a protivirový účinek.