Počátky těhotenství

Určitě jste šťastná a nadšená, ovšem také si na novou roli teprve zvykáte. Těhotenství a období po porodu je provázeno nejen radostí, ale i velkými změnami, které Vás mohou překvapit. Těhotenství trvá devět kalendářních měsíců, tři trimestry. Délka těhotenství se v ordinaci lékaře určuje od prvního dne poslední menstruace, tedy asi 14 dní před oplodněním podle tzv. lunárních měsíců, které mají 28 dní. Normální těhotenství trvá deset lunárních měsíců, tj. čtyřicet týdnů. Miminko je donošené od 38. týdne. Po 40. týdnu mluvíme o přenášení. Přesné stáří miminka lze určit dle jeho rozměrů ultrazvukovým vyšetřením v 1. trimestru. 

nemoci matky4Asi jste už poznala, že s sebou těhotenství může přinést obtíže, jako jsou bolesti prsou, únava nebo nevolnost a zvracení. Každá žena se zřejmě během devíti měsíců setká s nadýmáním, pálením žáhy, zácpou, křečemi v lýtkách nebo s hemoroidy. A co teprve když se objeví rýma, kašel nebo horečka? Není potřebné zdůrazňovat, že se nastávající maminky mají vyhýbat nebezpečí, které může ohrozit těhotenství i zdraví budoucího miminka.

Některé potíže ustoupí samy, ale u některých se patrně neobejdete bez léků. Je důležité, aby mělo budoucí miminko co nejlepší podmínky pro svůj růst a zároveň nebylo užitím léků ohroženo.

Ať už prožijete těhotenství v naprosté pohodě, nebo Vás neminou menší či větší útrapy, jde o období života, které je zcela výjimečné a nezapomenutelné.

Otěhotnění a první příznaky těhotenství