Opruz s opruzeninami…

Bohužel všichni rodiče z vlastní zkušenosti dobře víme – o čem je řeč…

Zarudlá, od zadečku se postupně šířící a brzy mokvající místa, dokáží často pořádně znepříjemnit život děťátku i mamince. Na vzniku opruzenin (odborně se jim v tomto případě říká plenková dermatitida) podílejí především dva faktory: agresivní působení moči a stolice na jemnou pokožku a mikroklima pod plenkami.

Přitom stačí znát několik jednoduchých zásad, které umožní opruzeninám předcházet, anebo přispějí k rychlému hojení.

Tady je pár tipů:
*přebalujte často, případně změňte typ plen
*nepoužívejte mýdlo, stačí voda, případně olej (nám se osvědčila micelární voda od Biodermy)
*čistý zadeček osušte a nechte patnáct minut bez pleny
*použijte krém, který hojí a preventivně pokožku chrání (masti s rybím tukem, Bepanthene, Sudocrem)
*na mokvající opruzeniny zkuste mast s antimykotickou složkou (Imazol, Pevaryl), pěkně hojí řepíkový vývar, nebo černý čaj

Pokožka dětí je velmi jemná, přibližně pětkrát tenčí než u dospělého člověka. Látky na ni nanesené se prakticky beze zbytku vstřebávají. Proto je důležité vybírat pro děti velmi šetrnou kosmetickou péči z nejčistších dostupných surovin, obecně lze doporučit kosmetiku obsahující čisté přírodní suroviny v BIO kvalitě (Kontrolovaná přírodní kosmetika).

zklidnujici-kojenecky-krem

Velmi se mi líbí například zklidňující řada Weleda baby derma. Kojenecký krém obsahuje výtažky z proskurníku, které pokožku krásně zklidní. Přirozenou funkci pokožky obnoví BIO kokosový a sezamový olej. Zinek chrání proti vlhkosti. Můžete používat s klidným svědomím od prvního dne po narození.

Weleda připravila pro mrňata i zklidňující tělové mléko a pleťový krém. Ten obsahuje kromě proskurníku i violku trojbarevnou, která zmírňuje svědění suché atopické pokožky.  Krásně nám po něm u dcery mizí drsná místečka na předloktí a nožičkách, která nás trápí celou zimu.

Ve zmíněných přípravcích samozřejmě nenajdete parfémy, konzervanty, ani minerální oleje. Mám radost, že po oblíbené měsíčkové řadě přináší Weleda další milé překvapení pro tu nejcitlivější pokožku našich ratolestí.