1000dni

Nejčastější dětská potravinová alergie – pozor na ni!

Není to ani alergie na lepek ani ořechy. Nejčastější dětskou potravinovou alergií je překvapivě málo známá alergie na bílkovinu kravského mléka. Ta postihne až 3 % kojenců. Dobrou zprávou je, že s postupným dozráváním dětského organismu u většiny případů do 3 let vymizí. Pokud její příznaky neodhalíte včas, riskujete poškození trávicího ústrojí dítěte.

alergie kravske mleko_1000dni (002)

Vnímejte příznaky alergie

Typickými příznaky jsou časté průjmy, zvracení a hlen či dokonce krev ve stolici dítěte. U menšiny případů se mohou objevit ekzémy nebo dýchací potíže, ba dokonce i anafylaktický šok. „Rodiče mohou mít na alergii pouze podezření. Aby získali jistotu, měli by příznaky co nejdříve konzultovat s pediatrem,“ radí profesor MUDr. Jiří Nevoral, CSc., gastroenterolog z Pediatrické kliniky 2. LF a FN Motol a jeden z odborných garantů iniciativy 1 000 dní do života.

Alergii na bílkovinu kravského mléka se bohužel nedá nijak stoprocentně předcházet. Můžete však dodržovat určitá doporučení a riziko vzniku tak snížit.

Důležitá doporučení:

  • Kojení minimálně do 6 měsíců života dítěte funguje jako nejlepší prevence.
  • Nekojenému dítěti z rodiny alergiků podávejte v prvních 6 měsících mléko s částečně rozštěpenou bílkovinou, které má sníženou schopnost vyvolávat alergickou reakci.

Včasným odhalením alergie a bezprostředním zahájením léčby můžete zmírnit negativní dopady na zdraví dítěte. Vyhledejte proto co nejrychleji odbornou pomoc. Nejlepší je okamžité zavedení speciálního mléka s upravenou bílkovinou, které snižuje projevy alergie. V žádném případě se nesnažte obyčejné mléko nahradit například kozím, ovčím, sójovým či mandlovým mlékem. Jejich bílkoviny jsou si totiž velmi podobné právě s tou kravskou, a mohli byste tak zapříčinit zkříženou reakci. Více informací a doporučení najdete na www.1000dni.cz.