Téma měsíce

Nachlazení u dětí

shutterstock_65240608Jak to znám od svých dětí již léta, zimní období s sebou vždy přináší zvýšený výskyt nachlazení. Dětská imunita ještě není dostatečně vyvinuta, s nachlazením se tedy naše ratolesti potýkají častěji než dospělí.

U nachlazení se nejčastěji jedná o virové onemocnění, které postihuje horní dýchací cesty a projevuje se zvýšenou tělesnou teplotou, otokem nosní sliznice, kašlem a škrábáním v krku. Dítě je často unavené, navíc většinou trpí nechutenstvím.

Lze nějak nachlazení předcházet? Je-li dítě součástí kolektivu, onemocnění se nejspíš nevyhne. Přesto můžeme pravděpodobnost vzniku onemocnění poněkud snížit tím, že povedeme dítě k pohybu na čerstvém vzduchu, zdravému životnímu stylu a pestré a plnohodnotné stravě.

Léčba jako taková se soustřeďuje na odstranění příznaků. Symptomy trvají obvykle sedm až deset dnů. I když pravděpodobně budete mít snahu dítěti ulevit, vydržte a nepotlačujte zvýšenou teplou do 38 stupňů, jedná se o obrannou reakci organizmu. Zasahujte až v případě, kdy je teplota vyšší, poté podávejte např. přípravky s obsahem paracetamolu.

Ani rýma není pro dítě příjemná, protože nemůže dobře dýchat a neklidně spí. I s nosními shutterstock_92126392kapkami zacházejte opatrně, ty s obsahem chemických látek snižující otok používejte jen krátkodobě, maximálně po dobu 3 až 5 dní, a to jen tehdy, je-li průchodnost nosu zásadně snížena. Čím naopak nešetřete, je mořská voda. Ta nosní sliznici zvlhčuje, čistí, regeneruje, usnadňuje smrkání a u menších dětí také odsávání. Na trhu je dnes mnoho přípravků s obsahem mořské vody pro děti už od narození.

Dalším obvyklým příznakem nachlazení je kašel. Rozlišujeme v zásadě dva druhy kašle: suchý – dráždivý a vlhký – produktivní. Suchý kašel často přechází po pár dnech do vlhkého. Léky na shutterstock_83132314kašel nasazujte opět opatrně, raději se předem poraďte s lékařem, s některým z mých kolegů či kolegyň lékárníků z Dr. Maxe nebo se mnou zde ve webové poradně. Vždy platí, že musíme dýchací cesty zbavit hlenu. K tomu slouží léky zvané expektorancia. Podporují uvolnění a odstranění hlenu. Léčbu je možné doplnit pitím průduškových čajů a zvlhčováním vzduchu v místnosti, kde dítě spí. Svému malému marodovi ulevíte tím, že mu lůžko upravíte do zvýšené polohy.

To bylo jen několik základních postřehů a rad k zimnímu období. Z celého srdce vám přeji, aby vaše dětičky byly odolné a zdravé a zima krásná!

Přečtěte si také, jak zvyšovat imunitu u dětí!