Na cestách bez průjmu…

Chystáte se s dětmi letos konečně také do teplejších krajů?

Větší děti stravování all inclusive jistě zvládnou. Týden budete vysvětlovat, že kvantum hranolek a hot dogů je potřeba občas vyměnit za rajčátka a jablíčka, ale žaludek tento nápor snad jednou ročně zvládne.
Pozor ale na naše nejmenší ratolesti. Dovolená se nám může nečekaně ošklivě zkomplikovat.

shutterstock_143265838_komprese

Příčinou je hlavně přechod na jinou stravu. Náš trávicí trakt na ni není připraven (a dětský už vůbec ne). Špuntíci nemohou odolat velkému množství nabízených přeslazených a studených nápojů. V nejhorším případě může průjem způsobit bakteriální nebo virová infekce.

Jak se průšvihu vyvarovat?

Jíst střídmě, nepřejídat se. Neznámé jídla dávat dětem postupně a opatrně. V exotických zemích pít pouze balenou vodu, vyhýbat se točené zmrzlině, maso jíst pouze propečené.

Nemá smysl preventivně užívat léky na desinfekci trávicího traktu. Naopak tělu prospěšné bakterie můžeme klidně užívat před i během dovolené (např.Biopron). Na dovolenou s dětmi s sebou doporučuji vzít Enterol kapsle.  Rychle vyrovnává přirozené mikrobiální prostředí střeva. Malým dětem můžete kapsle vysypat do jídla nebo pití.

Když vaše výletníky přece jenom střevní potíže přepadnou, držte se těchto pár zásad:

  • při lehčích průjmech postačí rehydratace a dieta (Enhydrol s banánovou příchutí, Kulíšek nebo voda s cukrem, solí a šťávou z pomeranče)
  • nepodáváme ovocné šťávy, vhodnější je černý čaj (při zvracení jenom po lžičkách)
  • postupně zařazujeme nedráždivé potraviny se zklidňujícími účinky – banány, rýži, jablečné nebo mrkvové pyré
  • při těžších průjmech podáme Smectu nebo Tammex, od šesti let mohou děti i Imodium

Z homeopatik při zvracení podáme Ipecacuanhu, při průjmu Arsenicum album nebo Podophyllum.

Na poruchy trávení spojené s nevolností, plynatostí a pálením žáhy při konzumaci nezvyklých jídel lze doporučit i homeopatikum Nux vomica 9CH. Při výraznější ztrátě tekutin je třeba užít lék China 9CH – zkracuje rekonvalescenci.

Užijte si pohodovou dovolenou.

Úpal nebo úžeh?