1000dni

Mléko ve výživě batolete – zdroj živin či alergenů?

Charming mother feeding her adorable son in the kitchen

Každá maminka dnes ví, že kojení minimálně po dobu 6 měsíců je pro její dítě to nejlepší. Mnoho matek ovšem tápe v otázce zařazení mléka do jídelníčku již odkojeného dítěte.  Buď si nejsou jisty, které batolecí mléko vybrat, nebo začnou podávat mléko kravské, v některých případech vynechají mléko z jídelníčku batolete úplně.

Možná to je důvodem, proč mají česká batolata prokazatelné nedostatky ve výživě.  Studie Nutriční návyky a stav výživy dětí časného věku odhalila nedostatek vitamínu D u nadpoloviční většiny batolat (62 %). Kritická je také hodnota železa, jejímž nedostatkem trpí každé třetí batole a dokonce u 10 % dětí ve věku 6 – 12 měsíců byla prokázána chudokrevnost. Současně vyšlo najevo, že každé čtvrté batole nedostává mezi druhým a třetím rokem života už žádné mléko.

Není mléko jako mléko

Dítě si v prvních 3 letech nejen formuje své stravovací návyky, ale má také velmi specifické potřeby pro svůj vývoj a růst. V tomto období téměř zdvojnásobí svoji výšku a jeho mozková činnost je nejintenzivnější za celý život. Proto potřebuje logicky také vyšší množství živin než dospělý člověk. Batole má například přijmout až 4krát více železa než dospělý člověk nebo dvakrát více vitamínu D (na kilogram váhy).

MUDr. Radana Kotalová, CSc., z pediatrické kliniky 2.LF UK a FN Motol a zástupkyně iniciativy 1 000 dní do života říká: „Na rozdíl od kravského mléka dodá batolecí mléko dítěti optimální množství nezbytně důležitých živin pro správný růst, vývoj a rozvoj paměti a koncentrace batolat. Tato mléka jsou totiž mimo jiné značně obohacena o železo a vitamin D.“ Pediatři proto doporučují denní dávku batolecího mléka alespoň 330 ml mléka.

Kravské mléko – nedostatečná výživa a zdroj alergie

Samostatnou kapitolu si zaslouží kravské mléko v jídelníčku batolat. Pokud se matka rozhodne pro tuto variantu, měla by mít na zřeteli související rizika. Stručně řečeno – kravské mléko není pro děti do 3 let vůbec vhodné. Obsahuje minimum tolik potřebného vitaminu D a železa. Naopak je zdrojem bílkovin, jejichž neumírněný příjem může u dětí vést k rozvoji obezity.graf_mleko_magistramama

Opomenout nesmíme ani alergii na bílkovinu kravského mléka, která je nejčastější dětskou potravinovou alergií. Postihuje až 3 % kojenců, ale do 3 let téměř u všech dětí vymizí. Jak ji poznáte? Mezi nejčastější příznaky patří zvracení, časté průjmy, hlen nebo krev ve stolici dítěte. Méně časté jsou pak ekzémy či dýchací potíže, výjimečně může nastat až anafylaktický šok. Při podezření na alergii je potřeba co nejdříve navštívit dětského lékaře, protože včasné odhalení a okamžitá léčba výrazně zvyšují její úspěšnost.  Pro děti s prokázanou alergií existují speciální mléka s rozštěpenou bílkovinou, tedy bez alergenu.

Více informací o výživě batolat se dozvíte na http://www.1000dni.cz/.