Máte podezření, že vaše dítě trpí atopickým ekzémem? A jak mu pomoci?

Atopický ekzém je nepříjemné kožní onemocnění, které vyžaduje pečlivé a pravidelné ošetřování a hlavně trpělivost. Děti, které jím trpí, bývají nervózní a podrážděné. Není divu, pnutí kůže a svědění těžce nese i každý dospělý člověk.

Jak poznáte, že jde o atopický ekzém?

Atopický ekzém se často zaměňuje za vysušenou pokožku, to ale není jeho úplná charakteristika. Ekzematici mají kůži suchou, až šupinatou, se známkami zduření a zarudnutí. Velmi trpí svědivostí, mají tendence se škrábat. Tomu je ale třeba zabránit. Škrábání totiž celý problém jen zhoršuje. Do ranek vytvořených v už tak poškozené kožní bariéře mohou snáze pronikat bakterie, které způsobují zánět a problému se tak nelze zbavit.
Předtím, než vyhledáte ze zoufalství kožního lékaře, je potřeba zvolit vhodnou kosmetiku na čištění i ošetření citlivé kůže malého atopika.

shutterstock_279539996_komprese

Jaké přípravky vybrat?

Přípravky, které pro dítě pořídíte, by neměly obsahovat dráždivé látky, jako konzervanty, barviva a parfémy. Na mýdlo definitivně zapomeňte.

Z novinek na českém trhu mě v poslední době zaujala řada Excipial Kids. Najdete tam vše, co k péči o atopickou pokožku potřebujete. Obličej i tělíčko nejdříve ošetříte mycí pěnou. Tato forma se velmi příjemně aplikuje. Větší děti to bude určitě bavit a rády to zkusí samy. Pěna samozřejmě neštípe, nepálí oči, takže večerní rituál klidně přenechte potomkovi. Na vlásky použijte šampon Excipial kids. Zkusili jsme ho na delší vlásky, mohu jenom doporučit. Pěkně pokožku hlavy zklidní, dobře se vymývá a vlásky se dobře rozčesávají. No a pak mazat, mazat, mazat! Atopická kůže nesmí zůstat suchá. Ve vzpomínané řadě Excipial kids můžete zvolit pěnu, která zklidňuje a regeneruje. Výborně se nanáší na celé tělíčko i v případě, že malého raubíře honíte celý večer po koupelně. Na menší plochy, obličej, nebo lokty a podobně zkuste krémovou formu Excipialu. Doporučuji v zimě nosit v kabelce.

Celá řada obsahuje slibnou trojkombinaci:

– SymCalmin byl vytvořený na základě utišujících vlastností extraktu ovsa
– dexpanthenol stimuluje hojení, působí protizánětlivě
– glycerín hydratuje, obnovuje kožní bariéru

Buďte trpělivé a vnímavé k potřebám svých dětí a hlavně nepropadejte panice, pokud máte podezření na atopický ekzém. V současné době existuje celá řada účinných produktů speciálně vyvinutých na tyto obtíže dětských pacientů.