Léto bez štípanců

 

shutterstock_246652387

Kromě trávicích problémů nám dovolenou mohou pěkně znechutit i potvůrky z říše hmyzu. Komáři, vosy, včely, sršně či ovádi. To všechno je hmyz, který nám dokáže znepříjemnit léto. Kdykoli a kdekoli. Dospělým i dětem.

Braňte se!

Repelenty nabízejí dlouhotrvající schopnost odpudit komáry nebo klíšťata, aniž by jakkoli podráždily naši pokožku. Dle určení je lze používat v interiéru, exteriéru, na pokožku nebo na oblečení.

Nejčastější účinnou složkou používanou v repelentech je DEET. Pro jeho lepší spolehlivost by koncentrace DEET v přípravku měla být alespoň deset procent. Třeba repelent Predator obsahuje 16 %  DEET a zaručuje tak účinnost nejméně šest hodin.

Pro děti a osoby s citlivou pokožkou je pak určený Predator Junior, který je založený na jiné účinné látce – IR3535 (v koncentraci 15 %), navíc obsahuje UV filtr a jemný parfém. Chrání tedy nejen před hmyzem, ale i před působením UV záření.

Mě osobně zaujal Predator Outdoor Impregnace, který kromě DEET obsahuje také Permethrin. Je určený k impregnaci oděvů, obuvi, ale i stanů, spacáků a moskytiér a poskytuje ochranu proti hmyzu po dobu 28 dní. Přetrvá dokonce i po vyprání oděvu!

Když není po ruce repelent, zkuste babské rady:

  • konzumujte pivovarské kvasnice nebo B-komplex a česnek
  • doma zkuste svíčky na odpuzení hmyzu nebo vonné lampy s éterickými olejíčky

Jestli se poštípaní hmyzu nevyhnete, myslete na ošetření :

  • ránu desinfikujte (vhodný je např. tea tree olej)
  • aplikujte studený obklad – zmenší otok, sníží teplotu v místě vpichu
  • použijte některý z volně prodejných produktů – Fenistil, Novosil, Psilo-balsam, homeopatický Dapis, octanový krém na snížení otoku
  • v kuchyni najdete led, cibuli, bramboru, nebo alkohol

Krásné léto bez žihadel!