Téma měsíce

Když rostou zoubky…

V průměru kolem šestého měsíce věku dítěte se obvykle objeví první zoubek. Nic netušící maminky může překvapit zvýšená teplota a slinění, které provází jeho prořezávání. U některých dětí není výjimkou průjem. Děťátko může být neklidné, špatně spí, může se snažit dávat si prsty do pusy a kousat do tvrdých předmětů. Prořezávající zoubek pak maminka pozná podle zarudlého zduření dásně.

První mléčný zub se může objevit i později kolem 1. roku. Mléčné zuby se postupně prořezávají až do 3 let, kdy jich má dítě celkem 20. Povětšinou se začnou prořezávat jako první spodní řezáky vpředu a za nimi horní řezáky. V prvním roce se prořezávají první stoličky, poté špičáky a druhé stoličky.

Aby miminko netrápily první zoubky.

  • Dítěti můžeme ulevit přikládáním studených obkladů na tvářičky.
  • Můžeme zkusit nabídnout chlebovou kůrku nebo speciální chladicí kroužek k masírování dásní.
  • Masírovat dásně může i samotná maminka pomocí sterilní gázy namočené v kojenecké vodě. Masáž uleví od bolesti a také změkčí pokožku, takže zoubky se mohou lépe prořezávat.
  • Osvědčenými přípravky k úlevě od bolesti jsou masážní gely nebo roztoky, které maminka jemně vtírá do postižené dásně. Gely zklidní bolestivé dásně a některé navíc omezují množení choroboplodných zárodků.
  • Na tlumení bolesti je možné podat i čípky nebo sirupy.