Když nemůžete kojit…

Jak jsme již zmínili, mateřské mléko je pro Vaše děťátko ideální. Pokud nemůže být dítě ze závažných (někdy i méně závažných) důvodů kojeno, pak nastupují kojenecká mléka. Na kojenecká mléka jsou kladeny vysoké nároky, které jsou vyjádřeny v doporučeních zdravotnických organizací. Strach, že byste svému dítěti nedávala dostatečné množství živin, které potřebuje k růstu a vývoji, není tedy vůbec namístě.

Jaké jsou požadavky na hlavní složky kojeneckého mléka?

Kojenecká mléka spadají do kategorie Potraviny určené pro zvláštní výživu a jejich složení a užití je ošetřeno v rámci potravinových právních předpisů. Základem kojeneckých mlék je kravské mléko, které je blízké lidskému mléku. Složení ale ukazuje mnoho rozdílů, proto se musí pro výživu kojenců dále technologicky upravovat do podoby, která se nejvíce přibližuje mateřskému mléku. Jsou zde stanoveny také limity hodnot pro jednotlivé makro- a mikroživiny.

  • Bílkoviny – mění se poměr syrovátkové bílkoviny a kaseinu.
  • Sacharidy – kromě laktózy (jako základního cukru), která je pro novorozence nejlépe stravitelná, můžou mléka obsahovat i jiné cukry (např. sacharózu, bezlepkový škrob atd.). Přídavek sacharózy – bílého cukru – může zvykat děti na sladkou chuť, což je nevýhodné hlavně kvůli možné zvýšené kazivosti zubů. Děti pak také obvykle odmítají méně slazené jídlo.

Zvláštní postavení mezi cukry mají oligosacharidy (prebiotika), které se podílejí na správném osídlení střeva probiotickými bakteriemi (např. laktobacily, bifidobakterie).

  • Tuky – živočišné jsou v různé míře nahrazeny rostlinnými především pro obsah některých esenciálních mastných kyselin (např. kyseliny linolové a alfa-linolenové). Potřebné množství je určeno věkem dítěte (nedonošené jich potřebují více, protože nejsou schopny tyto kyseliny samy vytvářet).
  • Minerály, stopové prvky a vitaminy – mléka jsou doplňována o stopové prvky (např. jód), minerály (např. železo) a vitaminy (např. vitamin D, K), které nejsou v kravském mléce obsaženy v dostatečném množství, případně zcela chybí.

Proč nepodávat kravské mléko?

Neupravené kravské mléko je zcela nevhodné pro kojence do 1 roku. Mezi hlavní důvody patří:

  • Vysoký obsah bílkovin v kravském mléku zatěžuje ledviny kojence.
  • Kravské mléko nemá dostatečný obsah některých esenciálních mastných kyselin (např. kyseliny alfa-linolenové), které jsou potřebné pro normální růst a vývoj dětí.
  • Nedostatek některých stopových prvků a minerálů.
  • Nesplnění požadavků z hlediska hygienického standardu (výběr základní suroviny, způsob zpracování, skladování atp.). Batolatům od 1 roku je možné nabídnout plnotučné neupravované kravské mléko. Oproti odtučněnému mléku lépe kryje potřebu energie, esenciálních mastných kyselin a vitaminů rozpustných v tucích (A, D, E).