Téma měsíce

K čemu jsou nám probiotika a prebiotika?

Módní záležitost, marketinkový trik, nebo nevyhnutelnost? Ptáte se určitě pokaždé, když na vás vybafnou tzv. hodné bakterie z reklamy na jogurt nebo vám je lékárnice přibalí ke každému antibiotiku. Mimochodem, dělám to také…

Co to vlastně jsou probiotika?

Jde o kultury živých bakterií (rodu Lactobacillus a Bifidobacterium), které upravují bakteriální mikroflóru tlustého střeva, upravují pH v tlustém střevě a zabraňují množení hnilobných bakterií.
Naopak prebiotika představují nestravitelnou složku naší stravy, která slouží jako potrava pro probiotika (ve složení produktu hledejte vlákninu, např. fruktooligosacharidy, nebo inulín).
Zažívací trakt každého jedince obsahuje určité bakterie, jejichž přítomnost je ovlivněna stravou a prostředím, ve kterém žijeme. Například zažívací ústrojí novorozence neobsahuje žádnou fyziologickou mikroflóru, ta se postupně utváří a mění.

shutterstock_240496516

Stačí pravidelně jíst potraviny s obsahem probiotik, jako jsou jogurty, kysané zelí, nebo brynza?
Preventivně ano, po léčbě antibiotiky to už ale asi stačit nebude. U potravin sledujte obsah bakterií ke dni expirace na obalu.

Na trhu je dnes velké množství produktů s obsahem probiotik. Vybrat si můžete podle věku dítěte z kapiček (už od narození), cucacích tablet (od 3 let), polykacích nebo vysypávacích kapslí, sáčků, čokolády…atd.
Mohou v nich být účinnější kmeny bakterií, které by v jogurtu nepřežily. To je asi ten hlavní rozdíl mezi mléčnými kysanými výrobky a sušenými preparáty, tedy pilulkami.

Kdy mohou být probiotika prospěšná?

  • obnovují střevní mikroflóry po užívání antibiotik
  • ovlivňují správnou funkci zažívacího systému
  • zmírňují alergické a atopické projevy u dětí
  • celkově zvyšují odolnost organismu
  • slouží jako prevence respiračních onemocnění a infekcí močového ústrojí
  • ovlivňují syntézu některých vitamínů, vápníku a hořčíku

A k čemu slouží prebiotika?

  • mají příznivý vliv na složení mikroflóry zažívacího traktu
  • zvětší objem stolice a tím zlepší střevní pasáž
  • jako prevence zácpy
  • na snížení hladiny cholesterolu

Jak si vybrat nejlepší probiotika?

Nejkvalitnější přípravky obsahují minimálně miliardu baktérií a 2-3 kmeny. Když je obsah baktérií nižší, je potřeba užívat víc tobolek denně.

Tip na závěr: užívejte probiotika už během léčby antibiotiky, nečekejte na první potíže. Probiotický preparát by neměl být podán současně s antibiotikem, doporučuje se odstup 2-3 hodiny.