Jaké mléko vybrat?

Jak miminko roste, mění se i jeho nároky na výživu. Mateřské mléko se nárokům dítěte přizpůsobuje svým proměnlivým složením. Umělá výživa – kojenecká mléka – se proto podle vzoru mateřského mléka vyrábí na základě aktuálních potřeb dítěte jako počáteční, pokračovací a batolecí.

Počáteční mléka pro zdravého kojence

Počáteční mléka je možné podávat jako náhradu mateřského mléka od narození do 6. měsíce, eventuálně do 12. měsíce věku dítěte. Obvykle je označováno číslicí 1. Počáteční mléka se mohou podávat pouze na doporučení lékaře či jiné osoby kvalifikované v péči o matku a dítě (farmaceut). Jestli Vaše dítě nezasytí počáteční mléko, zvolte počáteční mléko se zvýšenou sytivostí, které bývá většinou označené jako Extra.

Pokračovací mléka

Pokračovací mléka jsou vhodná od ukončeného 6. měsíce věku dítěte. Důvodem je to, že nekryjí plně potřeby dítěte, a proto se podávají až po zavedení nemléčného příkrmu do výživy. Jejich dřívější zavedení doporučujeme konzultovat s dětským lékařem. Pokračovací mléka můžete podávat až do skončení batolecího věku. Označována jsou většinou číslem 2.

Mléka pro výživu batolat

Tato mléka jsou označována číslem 3 (od 12. měsíce), 4 (od 18., resp. 24. měsíce) nebo názvem Junior. Mléka pro výživu batolat bývají obohacená o stopové prvky, minerály a další složky. Často se vyskytují s různými příchutěmi.