Jaké mléko vybrat v případě, že Vaše miminko něco trápí?

Kojenecká mléka, která mohou zmírnit ublinkávání

Ublinkávání vzniká z důvodu nezralosti místa přechodu jícnu do žaludku. Náchylnost k ublinkávání kojenců může zvyšovat tekutá strava, poloha vleže atd. Podle některých zdrojů ublinkávají ve 4. měsíci až dvě třetiny kojenců. S věkem potíže obvykle ustupují. Jednak se dostatečně vyvine trávicí trakt a jednak se do stravy po ukončeném 6. měsíci věku dítěte začnou zavádět nemléčné, tudíž tužší složky potravy. Do té doby lze – po poradě s lékařem – použít speciální mléka označená symbolem AR (tzv. antiregurgitační). Tato speciální mléka jsou zahuštěna škrobem nebo vlákninou ze svatojánského chleba (karubinem), se docílí sníženého počtu ublinkávání. Mléka jsou vyráběna jako počáteční i pokračovací.

Mléka pro kojence s rizikem alergie na bílkovinu kravského mléka

Alergií na bílkovinu kravského mléka (ABKM) můžou trpět jak kojenci, kterým podáváme kojenecké mléko, tak plně kojení. Mateřské mléko je považováno za hypoalergenní výživu, takže s kojením při riziku uvedené alergie rozhodně nepřestávejte. Speciální kojenecká mléka pod označením HA (hypoantigenní mléka) se doporučují podávat po konzultaci s lékařem kojencům, kteří jsou „rizikoví“. Jsou to kojenci, kteří mají oba rodiče alergiky nebo je jeden rodič alergik a u staršího sourozence byla prokázána ABKM. Kojencům bez tohoto rizika nejsou tato speciální kojenecká mléka určena! Mléka jsou dostupná jako počáteční i pokračovací pro starší kojence nebo batolata.

Při prokázané ABKM není tento druh mléka dostačující.

Kojenecká mléka pro výživu při alergii na bílkovinu kravského mléka

To, jestli má Vaše dítě alergii na bílkovinu kravského mléka (ABKM), stanoví Váš dětský lékař. Nejčastějšími příznaky ABKM jsou: atopický ekzém, kopřivka, astma, rýma, chronický kašel, zažívací problémy (zvracení, průjem, koliky) až anafylaktický šok.