Jak zatočit s akné?

Puberta vašich ratolestí…

…to je kopec nových starostí navíc. Kromě změn v chování způsobí hormonální bouře i nemalé změny v zevnějšku dospívajících dětí. Akné jsme snad řešili v mládí všichni. Pouze jsme toho po ruce moc neměli, kromě lihu a Pangaminu :-). Nebojte, věda pokročila…

Co to vlastně akné je?

Hormonální látky, označované jako androgeny, stimulují mazové žlázy k větší tvorbě kožního mazu než je nutné (seborea). Když pleť produkuje nadměrné množství mazu a neodlučuje dostatečné množství odumřelých buněk, mohou se tyto dvě složky nahromadit ve folikulu a společně vytvořit měkkou zátku. Tato zátka může vytvořit bílou špičku, nebo může ztmavnout, čímž se vytvoří černá tečka. Pupínky jsou naběhlé zarudlé oblasti pleti s bílým středem.
Zejména dospívající by měli dbát na každodenní péči o pleť, protože je u nich větší riziko tvorby akné.

Zatímco hlavní příčiny akné bývají hormonální nebo genetické, existují některé další faktory, které příznaky prokazatelně zhoršují. Například kouření, těžké nebo komedogenní kosmetické výrobky a make-upy, o kterých je známo, že ucpávají póry.

shutterstock_53402089_komprese

Existují určitá pravidla, jejichž dodržování může také pomoci:

  • Používejte vlažnou vodu, spíše než příliš horkou nebo chladnou.
  • Pupínky nechte být – dotýkání se nebo vymačkávání jejich stav jen zhorší.
  • V lékárně máme k dispozici různé dermokosmetické prostředky. Dnes jsem pro vás vybrala můj oblíbený Eucerin.

Řada DermoPurifyer pro léčbu akné obsahuje:

  • Dekandiol, který působí antibakteriálně
  • Licochalcon A, účinnou protizánětlivou látku
  • Karnitin, který snižuje vylučování mazu
  • Kyselinu mléčnou, jako keratolytickou složku

Každý dermatolog vám jistě potvrdí, že základem úspěchu je důkladně čistit pleť. Zkuste vaše dospívající dítko přesvědčit k pravidelnému používaní čistícího gelu (čistí krásně do hloubky, po aplikaci nutné opláchnout). Na dočištění nabízí Eucerin pleťovou vodu, která se nanáší tamponem. Nakonec doporučuji aplikovat hydratační denní krém s faktorem SPF30. Pro důkladnější čištění je dobré jednou týdně použít z řady DermoPurifyer peeling, který se jemně vmasíruje do pokožky a potom opláchne vodou. Výborným pomocníkem je krycí korektor DermoPurifyer, který pupínky pěkně zklidní a hlavně zároveň kryje.
Pro intenzivnější efekt nabízí Eucerin i koncentrovanější noční krém a sérum.

Ale upřímně: obrovským úspěchem bude, když vaše dítě (zvlášť kluka) naučíte alespoň pravidelně čistit pleť.

Rada na závěr: upravte i životosprávu dospívajícího potomka. Doporučuje se nepít nadměrné množství mléka, vynechat některé sacharidy. Používejte opalováky určené pro aknózní pleť.