Jak začít s příkrmy?

Jaký příkrm zvolit pro začátek a čím pokračovat?

  • Jako první podáme jednosložkové zeleninové pyré: mrkev, brambor, špenát, brokolici, květák. Zeleninu připravíme jenom vařením v nesolené vodě a následně ji rozmačkáme. Další druhy zeleniny přidáváme až s odstupem 3–4 dnů kvůli zjištění případné potravinové alergie.
  • V dalším kroku můžeme kombinovat různé druhy zeleniny s bramborem.
  • K vyzkoušené zelenině přidáme maso: kuřecí, krůtí, králičí a později telecí. Před vařením ve vodě z masa odstraníme kůži, tučné části a blány. Obsah masa by měl být ze začátku asi 20 g a množství postupně zvyšujeme až na 35 g na konci 1. roku.
  • Koncem 2.–3. týdne nahrazujeme jednu celou dávku mléka nemléčným příkrmem. Masovo-zeleninový příkrm tedy postupně podáváme až 6× týdně (obvykle v poledne) a 1× týdně maso nahrazujeme vařeným slepičím žloutkem.
  • Později můžeme nahradit druhou mléčnou dávku (dopolední svačinu) ovocným pyré anebo ovocno-mléčným příkrmem.
  • Jako poslední jsou obvykle zaváděny mléčné obilné kaše (rýže, kukuřice atd.).
  • Jídelníček můžeme obohatit o další druhy příkrmů, např. těstoviny atd.

Možná si lámete hlavu, jak začít. Pro usnadnění jsme pro Vás připravili jednoduchý návod, jak postupovat a v jakém pořadí a množství příkrmy podávat.

1. den Prvním příkrmem zpravidla nahrazujeme polední mléčnou dávku. První den podejte dítěti 1–2 lžičky příkrmu z jednoho druhu zeleniny a doplňte je plnou dávkou mateřského nebo kojeneckého mléka.
2. den Podejte 3–4 lžičky příkrmu a opět je doplňte celou dávkou mléka.
3. den Podejte 4 a více lžiček příkrmu a dítěti přidejte tolik mléka, kolik si samo vezme.
4. den Přejděte na jinou chuť – stejným postupem přidejte do jídelníčku miminka brambor. Podejte dítěti 1–2 lžičky rozmixovaného vařeného bramboru a doplňte je plnou dávkou mléka.
5. den Podejte 3–4 lžičky bramboru a opět je doplňte celou dávkou mléka.
6. den Podejte rozmixovaný celý vařený brambor a mléko podle potřeby.

Pokud u Vašeho děťátka nedojde k žádným alergickým projevům (např. ekzém, kopřivka, průjem nebo zvracení), začněte podávat jednodruhový příkrm a rozmixovaný brambor společně. Dodržte výše uvedený třídenní postup. Každý další čtvrtý den přidávejte nový druh zeleniny a zvětšujte porci podávaného příkrmu. Současně zmenšujte mléčnou polední dávku. Během 2–3 týdnů od zahájení přikrmování byste měla zcela nahradit polední mléčnou dávku příkrmem.

Jaké mléko vybrat v případě, že Vaše miminko něco trápí?