Jak úspěšně kojit?

  • Pro kojení zvolte vždy pohodlnou polohu. Vy ani miminko byste neměly být zkroucené a shrbené. Mezi Vámi a dítětem by neměla být překážka, jako například uzel od zavinovačky. Kojení Vás nesmí bolet.
  • Dítě přiložte k prsu tak, aby co nejtěsněji kopírovalo Vaši polohu. Jeho bříško by
    se mělo dotýkat Vašeho hrudníku. Jeho brada i tvář se mají dotýkat prsu, nos má být zanořen do prsu.
  • Zvolit můžete polohu vsedě, vleže, v polosedě nebo boční držení, které je vhodné zejména pro kojení dvojčat.
  • Prs uchopte všemi prsty co nejvíce zespodu, palec ponechte volně položený nahoře. Dbejte na to, abyste nemačkala prsní tkáň, aby mohlo být všechno mléko vypuzeno a nebylo zadržováno v prsu.
  • Před kojením můžete jemně odstříkat pár kapek mléka, podpoříte tím hledací reflex miminka a změkčí se dvorec. Jakmile dítě začne hledat prs, široce rozevře ústa a vysune jazyk. Snažte se mu prs nabídnout tak, aby uchopilo do pusy bradavku i co největší část dvorce. Dásně dítěte pak stlačují dvorec a vypuzují mléko směrem k bradavce. Pokud má dítě v puse pouze bradavku, nebude sání účinné. Jemně vsuňte malíček do koutku úst dítěte, aby prs pustilo, a zkuste jej přiložit znovu.
  • Počáteční sání bude rychlé a méně intenzivní, aby stimulovalo vypuzování mléka. Po chvilce bude delší a hlubší. Uslyšíte pravidelné sání a polknutí. Účinné sání poznáte podle toho, že se pohybují svaly před ušima a ušní boltce. Nejsou slyšet mlaskavé zvuky. Dítě pravidelně dýchá a po chvilce se uvolňuje celé tělíčko.
  • Po nakojení dítě pustí prs samo, není vhodné násilím vytahovat prs z úst dítěte.
  • V porodnici byste se měla naučit rozpoznat, jak se Vaše děťátko chová, když se dožaduje přiložení. Většinou zvýší svou aktivitu, rozhazuje rukama nebo je vkládá do úst, rychle pohybuje očima, otevírá pusu a hledá bradavku.

Pro Vás samotnou by měl být samozřejmostí pravidelný spánek a odpočinek. Věřte, že pozitivní přístup Vás i Vašeho okolí dělá divy a všechny počáteční problémy určitě zvládnete. Odměnou pro Vás bude radost a spokojenost Vašeho děťátka.

Jak se správně stravovat?