Jak správně ošetřovat pupeční jizvu?

Pozůstatkem podvázaného a přestřiženého pupečníku po porodu je pupeční pahýl. Pahýl samovolně odpadne do tří týdnů po porodu. Dnes narozeným dětem se ale obvykle zaschlý pupeční pahýl odstraní skalpelem třetí den po porodu, většinou ještě při pobytu v nemocnici. Do té doby se překrývá pahýl sterilním gázovým čtverečkem, aby nepřišel do kontaktu s močí, stolicí, vodou a plenkou.

Po odstranění pupečního pahýlu maminka pečuje o pupeční jizvu. Pupeční jizva mokvá a může se stát vstupní branou infekce. Proto je nezbytné její čištění. Nejčastěji se čistí 3–4x denně čtverečkem buničité vaty namočeným v 60% lihu, který vysušuje a omezuje množení choroboplodných zárodků. Pupík důkladně rozevřeme dvěma prsty jedné ruky a šetrně ho vytřeme, až je suchý. Pokud je nutné pupík vytřít opakovaně, použijeme vždy čistý gázový čtvereček. Na čtverečku se můžou objevit kapičky krve, které nejsou neobvyklé. Po ošetření necháváme pupík volně bez přelepení. Na pupík nenanášíme žádnou mast ani zásyp.

Pupeční jizva se obvykle hojí 14 dní. Zhojenou jizvu poznáme tak, že pupík po rozevření nemokvá a čtvereček buničité vaty je po dezinfekci opakovaně čistý. Pupík poté čistíme již bez lihu vždy jednou týdně po koupání.

Kdy navštívit lékaře?

  • Pokud se objeví žlutavý výtok nebo mokvání.
  • Objeví-li se silné krvácení.
  • Objeví-li se zčervenání okolní kůže.
  • Pláče-li dítě, když se dotkneme pupíku.
  • Neodpadne-li pahýl do dvou měsíců po narození.

Jak pečovat o pokožku?