Jak posílit imunitu v těhotenství

iStock_000061279656_Full

V těhotenství je náš imunitní systém lehce oslaben a na podněty reaguje pomalu. Některé imunitní reakce by mohly vést k poškození plodu jako cizího tělesa v těle matky, takže se vám může snadno stát, že vás rychle skolí nějaký bacil.

Jak se nemocem vyvarovat?

V prví řadě se snažte vyhýbat místům s vysokou koncentrací lidí, jako jsou obchodní centra, divadla nebo kavárny. K lékaři se objednejte předem, abyste v čekárně netrávily celé dopoledne. Nenavštěvujte příbuzné v nemocnici.

Nezapomínejte na pestrou stravu bohatou na vitamíny a na dodržování pitného režimu.
V případě, že máte chuť udělat něco více pro své zdraví, sáhněte po doplňcích stravy z lékárny.
Z vitamínů nezapomínejte na dostatečné dávky céčka (dopřejte tělu třikát denně 250 mg). Slizniční imunitu posiluje Preventan akut (až po prvním trimestru). Oblíbeným produktem je homeopatické Oscillococcinum s dávkováním 1 tuba týdně.

Já jsem vsadila po otěhotnění na probiotika. Zaručují správnou funkci zažívacího systému, fungují jako prevence nebo zmírnění alergických a atopických projevů u miminka, zvyšují celkovou odolnost organismu a působí také jako prevence před nachlazením. V těhotenství pomáhají i v případě řešení trávicích obtíží – především upravují stolici a pomáhají zažehnat nadýmání, pálení žáhy a další neduhy. V lékárně najdete probiotika od různých výrobců, např. Biopron, nebo Swiss.

Čemu se naopak během čekání na miminko vyhýbat? Nevhodné jsou přípravky s obsahem echinacey (třapatky nachové) z důvodu rizika poškození jaterních buněk, lipový a šalvějový čaj.
Pozor: ibuprofen a paracetamol neužívejte preventivně, potlačují pouze příznaky nemocí, jako je teplota a bolest.

Přeji všem budoucím maminkám – ať se Vám bacily vyhnou obloukem!