Jak pečovat o pokožku?

Nejčastějším dotazem maminek v souvislosti s péčí o pokožku je, jak mají často koupat své miminko. Názory na četnost koupání se různí. Denní koupání odstraní nečistoty a je zároveň příležitostí ke hře a bližšímu kontaktu mezi maminkou a miminkem. Objevují se i názory, že denním koupáním může dojít k nadměrnému vysušování pokožky, a tím i ke ztrátě potřebného ochranného filmu kůže. U zdravých dětí denní koupání nevadí při dodržení určitých níže uvedených pravidel. U miminek s výrazně suchou kůží nebo s výskytem atopické dermatitidy v rodině se doporučuje koupat s frekvencí 1x týdně. Četnost koupání tedy určíme individuálně. Co vyhovuje jednomu miminku, nemusí vyhovovat druhému. I pro děťátko, které se nekoupe denně, to ale neznamená, že o pokožku zbytek týdne nepečujeme.

Jak koupat miminko?

 • Děťátko koupeme nejlépe večer hodinu před krmením.
 • Před samotnou koupelí si nachystáme vše potřebné k ruce: dětský mycí přípravek, šampon, žínku, osušku, tělový olej nebo mléko, ochrannou mast na zadeček, plenu, kartáček na vlásky, vatové tyčinky nebo čtverečky buničité vaty a čisté oblečení.
 • Připravíme si koupel. Teplota vody by se měla pohybovat kolem 37 °C. Do vaničky nalijeme nejprve studenou a pak teplou vodu a promícháme. Množství vody ve vaničce nemá být větší než 10 cm. Koupeme nejlépe v čisté vodě s použitím dětských mycích přípravků s neutrálním pH bez parfémů a konzervantů. U dětí se suchou kůží nepoužíváme pěny (protože vysušují), ale speciální olejové přísady do koupele. Koupel nemá přesáhnout dobu 5 minut. Teplota v místnosti by měla být 24–25 °C.

Jak děťátko roste, teplotu vody a místnosti postupně snižujeme, abychom ho otužovali. Později můžeme koupat i ve vaně, v prvních měsících života dítěte to není vhodné z důvodu možného přenosu jakékoliv infekce.

 • Miminko svlékneme a před samotnou koupelí mu očistíme zadeček a genitálie.
 • Děťátko přesuneme z podložky do vaničky tak, že ho uchopíme pevně a bezpečně přes od nás vzdálenější ramenní a kyčelní kloub oběma rukama. Hlava spočívá na předloktí jedné ruky a hýždě na předloktí druhé. Miminko položíme do vaničky. Rukou, která nepodepírá hlavičku, děťátko myjeme. Při koupání můžeme využít i speciální lehátko – tím se nám uvolní obě ruce.
 • Nejprve si namočíme žínku v teplé vodě a umyjeme obličej. Začínáme u očí. Jedním rohem žínky otřeme jedno oko, druhým rohem druhé. Poté umyjeme nos, ústa, tváře a čelo. Namydlenou žínkou poté umyjeme celou hlavičku, krk a tělíčko tak, že s mytím končíme v místech pod plenkami. Zvýšenou pozornost věnujeme kožním záhybům. Šampon používáme jenom jednou za týden, jinak hlavičku oplachujeme čistou vodou.
 • Pamatujeme, že dokud není pupík zcela zahojen, je lepší, aby se bříško dítěte neponořovalo do vody.
 • Po umytí děťátko opláchneme vodou, opět směrem od hlavičky.
 • Děťátko přesuneme na podložku již zmíněným uchopením přes ramenní a kyčelní kloub a osušíme poklepáváním, nikoliv třením osušky o kůži. Pokožka je velmi citlivá a tenká a třením bychom ji mohli poškodit. Důkladně osušíme zejména kožní záhyby.
 • Po vykoupání ošetříme kůži olejem, tělovým mlékem nebo krémem.
 • Miminko učešeme kartáčkem s měkkými štětinami.
 • Uši vytřeme pouze zevně.
 • Nos vyčistíme podle potřeby smotkem buničité vaty.
 • Miminku ošetříme suchý zadeček tenkou vrstvou ochranné masti a zabalíme do velikostně vhodné pleny. Oblečené miminko je po nakrmení připravené na dobrý noční spánek.

Jak pečovat o pokožku v dnech, kdy nekoupeme?

Novorozenecká a kojenecká pokožka vyžaduje každodenní očistu a následné ošetření. Tato očista zahrnuje jemné otírání všech kožních záhybů vlažnou vodou. Nejde-li očistit záhyby vodou, použijeme buničitou vatu navlhčenou v minerálním nebo slunečnicovém oleji. V kožních záhybech se shromažďují odumřelé zbytky kůže a výměšky z potních a mazových žláz, které se rozkládají a jsou živnou půdou pro mikroorganismy. V krajním případě může dojít až ke vzniku opruzenin. Na opruzeniny jsou náchylné krk, záhyby za ušima, loketní jamka, podpaždí, podkolení, třísla, zadeček a genitálie. Celé tělíčko po očistě alespoň jednou denně důkladně promažeme, abychom kůži zvláčnili a vytvořili na ní ochranný film.

Má Vaše děťátko mléčnou krustu?