Jak otěhotnět…

Návod nemám, ale zaručených tipů je plný internet. Původně jsem chtěla psát o vitamínech pro těhotné. Většina z nich se ale užívá už v období plánování těhotenství. Proto se dnes zaměřím na čas, kdy se žena teprve rozhodne pro rodičovství. Doba se změnila a první početí se odsouvá dál a dál. S tímto faktem přibývá i případů, kdy se to podle plánu úplně nedaří. Svět se najednou začne točit kolem ovulace, spermiogramu a mamatestů.

A couple making a heart shape on the pregnant belly with their hands

Víte, že se dá přírodě trošku pomoci?

Častou příčinou problémů s otěhotněním je nepravidelný menstruační cyklus. Někdy stačí na úpravu pomocník z říše bylinek. Cyklus podpoří např. pití kontryhelu, který se doporučuje na jakékoli gynekologické potíže od nepravidelné a bolestivé menstruace až po nedostatečnou tvorbu mléka po porodu. Na plodnost působí i prášek z kořene jihoamerické rostliny Maca.
Dokonce i taková mateří kašička posiluje funkci vaječníků a tím se podílí na normalizaci hormonálních hladin v krvi.
Oblíbená je i známá pupalka. V lékárně jí seženete např. ve formě oleje s vitaminem E. Vitamin E je tzv. vitaminem plodnosti. Jeho nedostatek způsobuje mimo jiné nepohyblivost spermií.
Slyšeli jste už o inositolu? Jeho zvýšená dávka s přídavkem kyseliny listové může také usnadnit otěhotnění (hledejte INOFOLIC nebo Nosifol forte). Dokáže měnit některé hormonální parametry, v organismu působí v pravidelném menstruačním cyklu při ovulaci.

Co je opravdu nevyhnutné užívat před otěhotněním?

ZÁSADNÍ je včasný dostatečný příjem kyseliny listové. Důsledkem nedostatku kyseliny listové v těle těhotné ženy jsou potraty, vrozené vady a poruchy vývoje.

A na co ještě můžete narazit v přípravcích pro plánované těhotenství?

DHA i EPA – esenciální mastné kyseliny. Denní příjem je v našich podmínkách často nedostatečný (je obsažena hlavně v mořských rybách a řasách). Vaše tělo je jediným zdrojem DHA a EPA pro miminko v době těhotenství nejprve prostřednictvím placenty a později mateřského mléka. V lékárně hledejte např. Chytré miminko DHA, Elastic-Q ProMiminko DHA, GS Mamavit Prefolin-DHA-EPA atd…
Komplexní vitamínové přípravky obsahují většinou také komplex vitamínů B, jód, železo, vitamin C a D, vápník a hořčík.
Vybrat ten nejlepší produkt není jednoduché. Zvažte, jaké jsou vaše stravovací návyky, co vám v potravě chybí, případně co od doplňku očekáváte.

Přeji vám, aby vše proběhlo bez stresu a na poprvé :-)

Tipy na závěr: Vitamínové přípravky užívejte asi 3 měsíce před otěhotněním, se zdravým životním stylem začněte ale podle možností mnohem dřív. Nekombinujte zbytečně víc vitamínových přípravků dohromady.