Ekzém ve vláskách

O atopickém ekzému na těle dětí už jsem tady psala minule. Jak ale pečovat o vlasovou pokožku dětí, když se ekzém dobývá i do vlásků?

Opět platí, že je zapotřebí o kůži v této části pečovat tak, aby nebyla oslabená a suchá. Tím se totiž rychle stává vstupnou branou pro alergeny a infekci.
Maminky občas dělají chybu hned od počátku a na malém drobečkovi zkusí všechny darované šampony od babiček a tetiček. Až časem se třeba zjistí, že dítě trpí nemocí zvanou atopický ekzém.

Proto je potřeba být od začátku ve střehu, nezatěžovat kůži novorozence spoustou nekvalitní kosmetiky. Dětské vlásky vydrží bez mytí delší dobu než ty naše. V létě stačí zpocenou hlavičku opláchnout vodou. Jednou týdně potom použít nedráždivý šampon. Na obalu si všímejte obsahu silikonů, parabenů nebo parfémů. Tyto složky by mohly mít alergizující či dráždivý vliv na citlivou dětskou kůži.
Obsahovat by šampon měl naopak látky, které zvlhčují a změkčují. Přípravky nakupujte v lékárně, kde může při výběru poradit i zkušený lékárník.

Za zmínku stojí například hypertolerantní šampon od firmy Eucerin. Zkusila jsem ho nedávno u mojí čtyřleté Viktorky. Občas se nervózně drbala ve vláskách (kterých má, mimochodem, požehnaně). Potvůrky jsme po pečlivé kontrole vyloučili, tak jsem zkusila zklidnit podrážděnou hlavičku zmíněným přípravkem. Voní velmi jemně, příjemně. Hlavní účinná látka se jmenuje bisabolol (obsažen v heřmánku). Výrobce slibuje, že zklidní už po prvním použití (mohu potvrdit). Někomu se nemusí zamlouvat, že moc nepění. Ale to je daň za to, že neobsahuje dráždivé složky. Na jedno mytí stačí malé množství šamponu, takže vám vydrží hodně dlouho. Neštípe oči a díky jeho jemnosti můžete v případě potřeby použít i více než jednou týdně.

Atopický ekzém je ale během na dlouhou trať…

Co by tedy měli vaši malí atopici vědět až vyrostou?

  • že si mohou mýt vlasy méně často než jejich vrstevníci
  • že si musí řádně z vlasů teplou vodou vypláchnout zbytky šamponu
  • že se mají vyhýbat kondicionérům apod.
  • že musí sušit vlasy pozvolna, ne příliš horkým fénem