Dudlík ano nebo ne?

Toto dilema jsem řešila po každém porodu. A během obou těhotenství jsem si přísahala, že udělám vše proto, aby moje dítě dudlík nikdy nezkusilo. Všechny diskuse na internetu jsou přece plné rad a doporučení, jak tento problém řešit. Když jsem silvestrovskou noc na Bulovce strávila s malíčkem v pusince čerstvě narozené Viktorky, měla jsem jasno. Druhý den manžel nakoupil dudlíky a to krásné ticho vám nemusím popisovat…

Šidítko mi připadalo obří, oproti velikosti hlavičky tříkilového miminka. Ale malá byla naprosto spokojena. Určitě mi dáte zapravdu, že období od porodu po tzv. spuštění mléka, je docela drsný začátek mateřství. Děťátko řve na celou porodnici a vy mu nemáte co nabídnout. Kromě své lásky, náruče a rozkousané bradavky. Připadáte si hrozně.

A co na to odborníci?

Každá maminka by měla nejdříve vyzkoušet všechny možnosti k uklidnění dítěte. Zkontrolovat, zda mu není zima nebo naopak teplo, zda je někde něco neškrtí. Nikdy by se neměla uchylovat k používání šidítka automaticky. Dudlík by měl sloužit v tom nejkrajnějšímshutterstock_89191672 případě k utišení a uklidnění.

I u používání dudlíků samozřejmě platí, že vše je nutné dělat s rozumem. Dudlíky, i ty nejkvalitnější, mají i negativní dopady. 
Nedoporučuje se jejich časté používání u novorozenců, u kterých je předpoklad dlouhodobého kojení.
 Podle odborníků je i přímá souvislost mezi dudláním a výskytem zánětu středního ucha u malých dětí. Každý stomatolog vám jistě potvrdí, že časté dudlání může negativně působit na formování čelistí.
Odmítat dát dítěti dudlík taky není správné, protože většina dětí si začne sát palec na ruce, což může přerůst do zlozvyku, který se velmi těžko odnaučuje.

Takže když už vaše dilema skončí podobně jako moje a pro dudlík se přece jenom rozhodnete (respektive vaše miminko toto rozhodnutí převezme za vás), doporučuji např. výrobce Avent.
Jeho ortodontická stlačitelná šidítka respektují přirozený vývoj patra, dásní a zubů dítěte. Všechna šidítka jsou vyrobena ze silikonu a neobsahují BPA. Jsou bez chuti a zápachu a obvykle vydrží déle než latexová. Avent vyrábí šidítka v různých velikostech, pro děti od 0 do 18 měsíců. A musím říct, že design dudlíků je čím dál hezčí (což je ale novorozenci bohužel ukradeno, ocení spíš starší závisláci).

Tip na závěr: nenakupujte dudlíky před porodem. Kdo ví, možná zrovna vaše miminko na dudlík vůbec nebude…