Druhy a použití těhotenských testů

Jaké jsou druhy těhotenských testů?

Dle způsobu odběru moči:

  • Tyčinka do proudu moči.
  • Proužek k ponoření do moči, která je v nádobce.
  • Testy s kapátkem k nakapání moči na destičku.

Dle citlivosti:
Citlivost testů se udává v milijednotkách na mililitr. Test s citlivostí 25 mIU/ml hCG ukáže těhotenství v případě, že množství těhotenského hormonu hCG je minimálně 25 milijednotek v mililitru moči. Čím je toto číslo nižší, tím je test citlivější a tím dříve těhotenství určí.

  • Vysoce citlivé testy – 20 mIU/ml a méně – jsou schopné určit těhotenství v nejlepším případě již 8. den od otěhotnění.
  • Citlivé testy – 25 mIU/ml – jsou schopné určit těhotenství od 1. dne, kdy se nedostaví očekávaná menstruace, tj. cca od 14 dnů po otěhotnění.
  • Testy s citlivostí kolem 50 mIU/ml – již se téměř nevyskytují.

Jak správně použít těhotenský test?

1. Pečlivě si přečtěte návod na použití a dodržte dobu, po které má být odečten výsledek.
2. Testy jsou náchylné k výkyvům vlhka a teploty, proto test proveďte ihned po vyndání z obalu.
3. Nepijte před provedením testu větší množství tekutin.
4. Přesnější jsou výsledky s použitím ranní moči, kdy je hladina hCG nejvyšší.
5. Výsledek se obvykle objeví během několika minut. Jedna čárka značí, že je test negativní a nejste těhotná. Dvě čárky znamenají, že jste těhotná. Některé druhy testů mají pro označení těhotenství znaménko plus (+). Někdy není test zřetelně pozitivní, proto se doporučuje výsledek ověřit za dva až tři dny.
6. Těhotenství by Vám měl v každém případě ještě potvrdit gynekolog.

V ordinaci gynekologa je možné potvrdit těhotenství i dřív, a to z krve. Někdy už 9. den po oplodnění. Na ultrazvuku jsou vidět první změny dělohy v 5. až 6. týdnu těhotenství. Nemáte-li obtíže, návštěva gynekologa se po pozitivním těhotenském testu doporučuje cca v 6. týdnu těhotenství, kdy ho již lze potvrdit i ultrazvukem.

V gynekologické ambulanci Vás čekají pravidelné prohlídky. Do 24. týdne každé čtyři týdny, do 32. týdne každé tři týdny, do 36. týdne každé dva týdny, do 40. týdne každý týden a popřípadě po 40. týdnu dvakrát týdně.

Otěhotnění a první příznaky těhotenství