Alergeny kam se podíváš…

shutterstock_77705698

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Máme tady jaro a vzduch nabitý desítkami alergenů. Ani dětem se alergie nevyhýbá, ba právě naopak. Malých alergiků a ekzematiků přibývá. Může za to znečištěné prostředí i dědičnost.

Když oba rodiče trpí alergií, pravděpodobně se toto onemocnění může (ale nemusí) projevit i u potomka. A co víc, alergické onemocnění se může objevit v každém věku. Alergologie už naštěstí za poslední roky velmi pokročila.

Jde to i bez léků?

Asi vás zklamu, ale nejde. Existuje spousta alternativních možností. Jsou ale většinou pouze doplňkovou terapií (např. solné jeskyně). Rozhodně bych nezavrhovala homeopatii, ta nám dává také spoustu možností, jak alergii zvládávat. Homeopatická léčba většinou velmi rychle a účinně zlepšuje pylové obtíže jako je rýma, slzení, pálení očí, kašel, svědění patra nebo středouší.

Neléčená alergie se stupňuje a dost komplikuje život. Například dýchací cesty poškozené alergickým zánětem jsou pak náchylnější k běžným bakteriálním a virovým infekcím.

Jak vypadá alergická rýma?

Není úplně jednoduché odlišit ji od běžné rýmy. Alergický záchvat začíná svěděním v nose a různě početnou řadou kýchnutí, z nosu začne vytékat množství vodnatého bezbarvého řídkého hlenu. Nosní sliznice zduří a nos se ucpe.  Často se objeví i podráždění spojivek.

Více o rýmě.

Léčba alergické rýmy je individuální, nejčastěji nasazujeme antihistaminika. Antihistaminika tlumí účinky histaminu, jehož nadměrné uvolnění způsobuje alergický zánět, zúžení průdušek a kopřivku. Ta nejnovější už ospalost, která byla častým vedlejším účinkem, nezpůsobují.

Jak dlouho mohou děti tyto léky užívat?

Současná generace antihistaminik je k dětskému organismu natolik šetrná, že není důvod k obavám z jejich dlouhodobého užívání. V každém případě bych svoje dítě svěřila do péče alergologa. Mezi volně prodejné patří například Zyrtec a Zodac kapky, nebo Claritine sirup pro děti od dvou let. Po poradě s homeopatem seženete v lékárně i některá homeopatika na zvládnutí různých příznaků alergie.

Přečtěte si, jak posílit imunitu…